herbata zielona

Zielona herbata i jej skutki uboczne

Dobra herbata jest zdrową siłą, która zdobyła świat. Po raz pierwszy wykorzystano zieloną herbatę w Chinach jako zioło lecznicze. Obecnie naukowcy i badacze przeprowadzili tysiące badań nad jej skutecznością w ochronie zdrowia. Ogólnie rzecz biorąc, jest ona uważana za jeden z najbezpieczniejszych i najzdrowszych napojów do spożycia. Jednak nadal istnieje kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas picia zielonej herbaty. Jest kilka skutków ubocznych, choć wiele z nich jest rzadkich. Większość z nich dotyczy osób, które są wrażliwe na kofeinę lub taniny. Większość osób pijących herbatę doświadcza niewielu, jeśli w ogóle, skutków ubocznych. Osoby, które doświadczają skutków ubocznych, powinny zawsze spożywać ją z umiarem i unikać napoju, jeśli są wrażliwe na kofeinę. Warto jednak pamiętać, że zielona herbata posiada także mnóstwo właściwości pozytywnych.

Niepożądane dolegliwości

Herbata zielona wymaga ostrożności. Garbniki w niej obecne stymulują wydzielanie kwasu żołądkowego, który może powodować ból brzucha, uczucie mdłości lub zaparcia. Dlatego zielona herbata nie powinna być spożywana na pusty żołądek. Najlepiej jest pić taki napar po posiłku lub między posiłkami. Osoby z chorobą wrzodową lub refluksem kwasowym nie powinny nadmiernie spożywać herbaty. Herbata zielona wydaje się również zmniejszać wchłanianie żelaza z pożywienia.

Pobudzająca kofeina

Podobnie jak wszystkie najlepsze herbaty, również zielona zawiera kofeinę. Z kolei nadmierne spożycie kofeiny może prowadzić do nerwowości, niepokoju, nieprawidłowego rytmu serca i drżenia. Niektórzy ludzie mają naturalnie niską tolerancję na kofeinę i będą odczuwać te objawy nawet przy spożyciu niewielkich ilości. Wysokie spożycie kofeiny może również utrudniać wchłanianie wapnia, co wpływa na zdrowie kości i zwiększa ryzyko osteoporozy. Picie więcej niż dwóch filiżanek zielonej herbaty dziennie jest niebezpieczne i zostało powiązane ze zwiększonym ryzykiem poronienia i innymi negatywnymi skutkami. Ponadto kofeina przechodzi do mleka matki i może mieć wpływ na karmione niemowlę. Ponadto, picie dużej ilości może powodować wady wrodzone cewy nerwowej u niemowląt. Sklep z herbatami zaleca stosowanie herbaty zielonej w umiarkowanych ilościach.