biała herbata

Biała herbata kontra rooibos. Podobieństwa i różnice.

Bogactwo natury jest tak duże, że trudno w ciągu całego życia poznać i posmakować wszystkie herbaty świata. Są jednak takie rośliny, które powinien znać każdy koneser herbacianych napojów. Należy do nich biała herbata, która jest prawdziwą arystokratką gatunku. Jej liście zbierane są na wczesnym etapie rozwoju, co gwarantuje jasną barwę naparu i jego subtelny smak. Zawiera on kilka razy więcej chroniących przed starzeniem antyoksydantów niż inne rodzaje herbat.

Rooibos

Rooibos, czyli czerwonokrzew, to kolejna roślina, której powinni skosztować amatorzy gorących naparów. Co ciekawe, krzew ten gatunkowo nie ma nic wspólnego z herbatą, ale po zaparzeniu przypomina ją swoim smakiem i barwą. Gotowy płyn przybiera czerwony kolor, a jego smak zyskuje miodową nutę. Napój chroni przed cukrzycą i wspomaga proces odchudzania. Co ciekawe, o ile picie białej herbaty może ograniczać wchłanianie żelaza, to spożywanie naparu rooibos wpływa na zwiększenie jego poziomu w organizmie. To ważna informacja dla osób zagrożonych anemią.

Działanie herbaty rooibos

Herbata rooibos ma działanie uspokajające, dlatego swobodnie można wypić ją nawet przed snem. Z kolei biała herbata pobudza i dodaje energii, dlatego jest dobrym rozwiązaniem podczas porannego rozruchu. Tym, co łączy te obie herbaty świata gatunki jest wysoka zawartość przeciwutleniaczy - rooibos, podobnie jak biały herbaciany napar, zawiera ich bardzo dużo. Obie rośliny mają działanie przeciwnowotworowe i wspomagają funkcjonowanie układu immunologicznego, a także pozytywnie wpływają na pracę serca i całego układu krwionośnego.

Parzenie

Rooibos parzymy, zalewając go wrzątkiem i czekając od trzech do pięciu minut. Z kolei białą herbatę należy parzyć po ostudzeniu wody do temperatury 80-90 stopni Celsjusza, od dwóch do pięciu minut. Prawdziwą gratką dla miłośnika liściastych napojów jest zestaw herbat, w którego skład wejdą wspomniane napary. To doskonały pomysł na prezent pod choinkę lub z okazji urodzin. Każdy dobry sklep z herbatami ma w swojej ofercie wysokiej jakości liściaste produkty, które pozwalają cieszyć się pełnią smaku i aromatu.